
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
VS-MBRB735-M3
Manufacturer:
Package:
TO-263AB (D²PAK)
Batch:
-
Description:
DIODE SCHOTTKY 35V 7.5A TO263AB
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.0735
1.0735
10
0.95855
9.5855
100
0.74727
74.727
500
0.617291
308.6455
1000
0.487331
487.331
2000
0.454841
909.682
5000
0.432098
2160.49
10000
0.415853
4158.53
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay General Semiconductor - Diodes Division |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Technology | Schottky |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | MBRB735 |
| Capacitance @ Vr, F | 400pF @ 5V, 1MHz |
| Supplier Device Package | TO-263AB (D²PAK) |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100 µA @ 35 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 35 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 7.5A |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 150°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 570 mV @ 7.5 A |