
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
VS-MUR1620CT-M3
Manufacturer:
Package:
TO-220-3
Batch:
-
Description:
DIODE FRED 200V 8A TO220AB
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.9595
0.9595
10
0.7828
7.828
100
0.60895
60.895
500
0.516135
258.0675
1000
0.420442
420.442
2000
0.395798
791.596
5000
0.37695
1884.75
10000
0.359556
3595.56
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay General Semiconductor - Diodes Division |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | FRED Pt® |
| Package | Tube |
| Technology | Standard |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | MUR1620 |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode |
| Supplier Device Package | TO-220-3 |
| Reverse Recovery Time (trr) | 35 ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5 µA @ 200 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 200 V |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 175°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 975 mV @ 8 A |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 8A |