
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
VS-MURB1020CT-1-M3
Manufacturer:
Package:
TO-262AA
Batch:
-
Description:
DIODE ARRAY GP 200V 5A TO262
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.741
0.741
10
0.63935
6.3935
100
0.442605
44.2605
500
0.369797
184.8985
1000
0.314716
314.716
2000
0.280298
560.596
5000
0.265544
1327.72
10000
0.24587
2458.7
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay General Semiconductor - Diodes Division |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | FRED Pt® |
| Package | Tube |
| Technology | Standard |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | MURB1020 |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode |
| Supplier Device Package | TO-262AA |
| Reverse Recovery Time (trr) | 35 ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10 µA @ 200 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 200 V |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 175°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.25 V @ 10 A |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 5A |