VS-SD1500C04L
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
VS-SD1500C04L
Package:
DO-200AB, B-PUK
Batch:
Datasheet:
Description:
DIODE GP 400V 1600A DO200AB
User Guide
Mfr Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Speed Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Series -
Package Bulk
Technology Standard
Mounting Type Clamp On
Package / Case DO-200AB, B-PUK
Product Status Active
Base Product Number SD1500
Capacitance @ Vr, F -
Supplier Device Package DO-200AB, B-PUK
Current - Reverse Leakage @ Vr 50 mA @ 400 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 400 V
Current - Average Rectified (Io) 1600A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.64 V @ 3000 A