VS-SD1500C30L
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
VS-SD1500C30L
Description:
DIODE GEN PURP 3KV 1600A DO200AB
User Guide
Mfr Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Speed Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package DO-200AB, B-PUK
Current - Reverse Leakage @ Vr 50 mA @ 3000 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 3000 V
Current - Average Rectified (Io) 1600A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.64 V @ 3000 A