VS-SD300N16PC
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
VS-SD300N16PC
Package:
DO-205AB (DO-9)
Batch:
Datasheet:
Description:
DIODE GP 1.6KV 300A DO205AB
User Guide
Mfr Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Speed Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Series -
Package Bulk
Technology Standard
Mounting Type Stud Mount
Package / Case DO-205AB, DO-9, Stud
Product Status Active
Base Product Number SD300
Capacitance @ Vr, F -
Supplier Device Package DO-205AB (DO-9)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 1600 V
Current - Average Rectified (Io) 300A
Operating Temperature - Junction -40°C ~ 180°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.83 V @ 1180 A