VS-SD600R04PC
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
VS-SD600R04PC
Package:
B-8
Batch:
Datasheet:
Description:
DIODE GEN PURP 400V 600A B-8
User Guide
Mfr Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Speed Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Series -
Package Bulk
Technology Standard
Mounting Type Chassis, Stud Mount
Package / Case B-8
Product Status Active
Base Product Number SD600
Capacitance @ Vr, F -
Supplier Device Package B-8
Current - Reverse Leakage @ Vr 35 mA @ 400 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 400 V
Current - Average Rectified (Io) 600A
Operating Temperature - Junction -40°C ~ 180°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.31 V @ 1500 A