
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
VS-STPS1045B-M3
Manufacturer:
Package:
TO-252, (D-Pak)
Batch:
-
Description:
DIODE SCHOTTKY 45V 10A TO252
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.8835
0.8835
10
0.79135
7.9135
100
0.617025
61.7025
500
0.509732
254.866
1000
0.40241
402.41
2000
0.375592
751.184
5000
0.35681
1784.05
10000
0.343396
3433.96
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay General Semiconductor - Diodes Division |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Technology | Schottky |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | STPS1045 |
| Capacitance @ Vr, F | 760pF @ 5V, 1MHz |
| Supplier Device Package | TO-252, (D-Pak) |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 200 µA @ 45 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 45 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 10A |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 175°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 630 mV @ 10 A |