Home / Single Diodes / VS-STPS20L15GTRLP
VS-STPS20L15GTRLP
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
VS-STPS20L15GTRLP
Package:
TO-263AB (D²PAK)
Batch:
Datasheet:
Description:
DIODE SCHOTTKY 15V 20A TO263AB
User Guide
Mfr Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series Automotive, AEC-Q101
Package Tape & Reel (TR)
Technology Schottky
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Product Status Discontinued at Digi-Key
Base Product Number STPS20
Capacitance @ Vr, F 2000pF @ 5V, 1MHz
Supplier Device Package TO-263AB (D²PAK)
Current - Reverse Leakage @ Vr 10 mA @ 15 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 15 V
Current - Average Rectified (Io) 20A
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 125°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 520 mV @ 40 A