Home / Diode Arrays / VS-STPS30L30CGPBF
VS-STPS30L30CGPBF
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
VS-STPS30L30CGPBF
Package:
TO-263AB (D²PAK)
Description:
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V D2PAK
User Guide
Mfr Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series -
Package Tube
Technology Schottky
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Product Status Obsolete
Base Product Number STPS30
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
Supplier Device Package TO-263AB (D²PAK)
Current - Reverse Leakage @ Vr 1.5 mA @ 30 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 30 V
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 460 mV @ 15 A
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 15A