Home / Diode Arrays / VS-STPS30L60CWPBF
VS-STPS30L60CWPBF
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
VS-STPS30L60CWPBF
Package:
TO-247AC
Description:
DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V TO247AC
User Guide
Mfr Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series -
Package Tube
Technology Schottky
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-247-3
Product Status Obsolete
Base Product Number STPS30
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
Supplier Device Package TO-247AC
Current - Reverse Leakage @ Vr 480 µA @ 60 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 60 V
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 800 mV @ 30 A
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 15A