Home / Diode Arrays / VS-STPS40L15CTPBF
VS-STPS40L15CTPBF
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
VS-STPS40L15CTPBF
Package:
TO-220-3
Description:
DIODE ARRAY SCHOTTKY 15V TO220AB
User Guide
Mfr Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-220-3
Product Status Discontinued at Digi-Key
Base Product Number STPS40
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
Supplier Device Package TO-220-3
Current - Reverse Leakage @ Vr 10 mA @ 15 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 15 V
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 125°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 410 mV @ 19 A
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 20A