
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
VS-STPS40L45CW-N3
Manufacturer:
Package:
TO-247AC
Batch:
-
Description:
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V TO247AC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.1825
3.1825
10
2.8595
28.595
100
2.34308
234.308
500
1.99462
997.31
1000
1.682212
1682.212
2000
1.598109
3196.218
5000
1.538022
7690.11
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay General Semiconductor - Diodes Division |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Technology | Schottky |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-247-3 |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | STPS40 |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode |
| Supplier Device Package | TO-247AC |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1.5 mA @ 45 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 45 V |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 530 mV @ 20 A |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 20A |