Home / Diode Arrays / VS-UFL200FA60P
VS-UFL200FA60P
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
VS-UFL200FA60P
Description:
DIODE GEN PURP 600V 144A SOT227
User Guide
Mfr Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series -
Package / Case SOT-227-4, miniBLOC
Product Status Obsolete
Base Product Number UFL200
Diode Configuration 2 Independent
Supplier Device Package SOT-227
Reverse Recovery Time (trr) 141 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 µA @ 600 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 600 V
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.44 V @ 100 A
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 144A