VS-UFL80FA60
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
VS-UFL80FA60
Package:
SOT-227
Batch:
Datasheet:
Description:
DIODE MODULE 600V 65A SOT227
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 114
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series FRED Pt®
Package Tube
Technology Standard
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case SOT-227-4, miniBLOC
Product Status Active
Base Product Number UFL80
Diode Configuration 2 Independent
Supplier Device Package SOT-227
Reverse Recovery Time (trr) 115 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 50 µA @ 600 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 600 V
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.49 V @ 60 A
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 65A (DC)