Home / Diode Arrays / VS-VS5HD600CW60
VS-VS5HD600CW60
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
VS-VS5HD600CW60
Package:
TO-244
Batch:
Datasheet:
Description:
TO-244 - GEN5 FRED IN COMMON CAT
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 20
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series FRED Pt®
Package Box
Technology Standard
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case TO-244AB
Product Status Active
Base Product Number VS-VS5HD
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
Supplier Device Package TO-244
Reverse Recovery Time (trr) 78 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 1 mA @ 600 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 600 V
Operating Temperature - Junction -40°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.7 V @ 300 A
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 505A (DC)