VS-VSKC71/10
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
VS-VSKC71/10
Package:
ADD-A-PAK®
Batch:
Datasheet:
Description:
DIODE GEN PURP 1KV 40A ADDAPAK
User Guide
Mfr Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Speed Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Series -
Package Bulk
Technology Standard
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case ADD-A-PAK (3)
Product Status Active
Base Product Number VSKC71
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
Supplier Device Package ADD-A-PAK®
Current - Reverse Leakage @ Vr 10 mA @ 1000 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 1000 V
Operating Temperature - Junction -40°C ~ 150°C
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 40A