Home / Diode Arrays / VS-VSKCS409/150
VS-VSKCS409/150
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
VS-VSKCS409/150
Package:
ADD-A-PAK®
Batch:
Datasheet:
Description:
DIODE SCHOTTKY 150V 200A ADDAPAK
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 10
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series -
Package Bulk
Technology Schottky
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case ADD-A-PAK (3)
Product Status Active
Base Product Number VSKCS409
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
Supplier Device Package ADD-A-PAK®
Current - Reverse Leakage @ Vr 6 mA @ 150 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 150 V
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.03 V @ 200 A
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 200A