Home / Diode Arrays / VS-VSKD320-12
VS-VSKD320-12
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
VS-VSKD320-12
Package:
MAGN-A-PAK®
Description:
DIODE MODULE 1.2KV 320A MAGNAPAK
User Guide
Mfr Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Speed Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Series -
Package Bulk
Technology Standard
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case 3-MAGN-A-PAK™
Product Status Obsolete
Base Product Number VSKD320
Diode Configuration 1 Pair Series Connection
Supplier Device Package MAGN-A-PAK®
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 1200 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 320A