Home / Diode Arrays / VS-VSKDS301/045
VS-VSKDS301/045
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
VS-VSKDS301/045
Package:
ADD-A-PAK®
Description:
DIODE SCHOTTKY 45V 150A ADDAPAK
User Guide
Mfr Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series -
Package Bulk
Technology Schottky
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case ADD-A-PAK (3)
Product Status Obsolete
Base Product Number VSKDS301
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
Supplier Device Package ADD-A-PAK®
Current - Reverse Leakage @ Vr 10 mA @ 45 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 45 V
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 790 mV @ 150 A
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 150A