Home / Single Diodes / VS-VSKE250-04PBF
VS-VSKE250-04PBF
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
VS-VSKE250-04PBF
Package:
MAGN-A-PAK®
Batch:
Datasheet:
Description:
DIODE GP 400V 250A MAGNAPAK
User Guide
Mfr Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Speed Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Series -
Package Bulk
Technology Standard
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case 3-MAGN-A-PAK™
Product Status Active
Base Product Number VSKE250
Capacitance @ Vr, F -
Supplier Device Package MAGN-A-PAK®
Current - Reverse Leakage @ Vr 50 mA @ 400 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 400 V
Current - Average Rectified (Io) 250A
Operating Temperature - Junction -40°C ~ 150°C