Home / Single Diodes / VS-VSKE250-20PBF
VS-VSKE250-20PBF
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
VS-VSKE250-20PBF
Description:
DIODE GEN PURP 2KV 250A MAGNAPAK
User Guide
Mfr Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Speed Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Product Status Active
Base Product Number VSKE250
Capacitance @ Vr, F -
Supplier Device Package MAGN-A-PAK®
Current - Reverse Leakage @ Vr 50 mA @ 2000 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 2000 V
Current - Average Rectified (Io) 250A
Operating Temperature - Junction -40°C ~ 150°C