Home / Single Diodes / VS-VSKE270-08PBF
VS-VSKE270-08PBF
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
VS-VSKE270-08PBF
Package:
MAGN-A-PAK®
Description:
DIODE GP 800V 270A MAGNAPAK
User Guide
Mfr Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Speed Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Series -
Package Bulk
Technology Standard
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case 3-MAGN-A-PAK™
Product Status Active
Base Product Number VSKE270
Capacitance @ Vr, F -
Supplier Device Package MAGN-A-PAK®
Current - Reverse Leakage @ Vr 50 mA @ 800 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 800 V
Current - Average Rectified (Io) 270A
Operating Temperature - Junction -40°C ~ 150°C