Home / Single Diodes / VS-VSKE320-12PBF
VS-VSKE320-12PBF
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
VS-VSKE320-12PBF
Description:
DIODE GP 1.2KV 320A MAGNAPAK
User Guide
Mfr Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Speed Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Product Status Active
Base Product Number VSKE320
Capacitance @ Vr, F -
Supplier Device Package MAGN-A-PAK®
Current - Reverse Leakage @ Vr 50 mA @ 1200 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 1200 V
Current - Average Rectified (Io) 320A
Operating Temperature - Junction -40°C ~ 150°C