Home / Diode Arrays / VS-VSUD200CH60PBF
VS-VSUD200CH60PBF
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
VS-VSUD200CH60PBF
Package:
TO-244
Batch:
Datasheet:
Description:
MODULE DIODE 200A HALFPAK
User Guide
Mfr Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series FRED Pt®
Package Bulk
Technology Standard
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case TO-244AB
Product Status Active
Base Product Number VSUD200
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
Supplier Device Package TO-244
Reverse Recovery Time (trr) 90 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 1.38 mA @ 600 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 600 V
Operating Temperature - Junction -40°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 2 V @ 200 A
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 200A