Home / Diode Arrays / VS-VSUD360CW40
VS-VSUD360CW40
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
VS-VSUD360CW40
Package:
TO-244AB
Batch:
Datasheet:
Description:
DIODE GEN PURP 400V 510A TO244
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 159
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Speed -
Series FRED Pt®
Package Bulk
Technology Standard
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case TO-244AB
Product Status Active
Base Product Number VSUD360
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
Supplier Device Package TO-244AB
Reverse Recovery Time (trr) 74 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 1.28 mA @ 400 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 400 V
Operating Temperature - Junction -40°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.5 V @ 360 A
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 510A