VS1RN5CV20Q
Banner Engineering Corporation
Product No:
VS1RN5CV20Q
Description:
VS1 SERIES: CONVERGENT; FOCAL PO
User Guide
Mfr Banner Engineering Corporation
Series VS1
Package Box
Cable Length -
Light Source Red (630nm)
Response Time 1ms
Product Status Active
Sensing Method Convergent
Adjustment Type -
Sensing Distance 0.787" (20mm)
Voltage - Supply 10V ~ 30V
Connection Method Connector
Ingress Protection NEMA 3 IEC, IP54
Output Configuration NPN - Dark-ON
Operating Temperature -20°C ~ 55°C