VS2AN5C15
Banner Engineering Corporation
Product No:
VS2AN5C15
Description:
VS2AN5C15 NPN LIGHT OPERATE
User Guide
Mfr Banner Engineering Corporation
Series VS2
Package Box
Cable Length 78.74" (2m)
Light Source Infrared (940nm)
Response Time 500µs, 1ms
Product Status Active
Sensing Method Convergent
Adjustment Type -
Sensing Distance 0.591" (15mm)
Voltage - Supply 10V ~ 30V
Connection Method Cable
Ingress Protection NEMA 6, IEC IP67
Output Configuration NPN - Light-ON
Operating Temperature -20°C ~ 55°C