VS2AP5CV15
Banner Engineering Corporation
Product No:
VS2AP5CV15
Description:
VS2 SERIES: CONVERGENT; FOCAL PO
User Guide
Mfr Banner Engineering Corporation
Series VS2
Package Box
Cable Length 78.74" (2m)
Light Source Red (660nm)
Response Time 500µs, 1ms
Product Status Active
Sensing Method Convergent
Adjustment Type -
Sensing Distance 0.591" (15mm)
Voltage - Supply 10V ~ 30V
Connection Method Cable
Ingress Protection NEMA 6, IEC IP67
Output Configuration PNP - Light-ON
Operating Temperature -20°C ~ 55°C