
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
VSKY02400603-G4-08
Manufacturer:
Package:
CLP0603-2M
Batch:
-
Description:
DIODE SCHOT 40V 200MA CLP0603-2M
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.342
0.342
10
0.2337
2.337
100
0.114
11.4
500
0.095076
47.538
1000
0.066063
66.063
2000
0.057256
114.512
5000
0.053105
265.525
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay General Semiconductor - Diodes Division |
| Speed | Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Technology | Schottky |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 0201 (0603 Metric) |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | VSKY02400603 |
| Capacitance @ Vr, F | 30pF @ 0V, 1MHz |
| Supplier Device Package | CLP0603-2M |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10 µA @ 40 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 40 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 200mA |
| Operating Temperature - Junction | 150°C (Max) |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 540 mV @ 200 mA |