
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
VSSAF56HM3_A/I
Manufacturer:
Package:
DO-221AC (SlimSMA)
Batch:
-
Description:
DIODE SCHOTTKY 60V 5A DO221AC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.4465
0.4465
10
0.3458
3.458
100
0.20729
20.729
500
0.1919
95.95
1000
0.130492
130.492
2000
0.120128
240.256
5000
0.11514
575.7
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay General Semiconductor - Diodes Division |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | Automotive, AEC-Q101, TMBS®, SlimSMA™ |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Technology | Schottky |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | DO-221AC, SMA Flat Leads |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | SAF56 |
| Capacitance @ Vr, F | 540pF @ 4V, 1MHz |
| Supplier Device Package | DO-221AC (SlimSMA) |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 400 µA @ 60 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 60 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 5A |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 620 mV @ 5 A |