
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
VSSAF5M6-M3/I
Manufacturer:
Package:
DO-221AC (SlimSMA)
Batch:
-
Description:
DIODE SCHOTTKY 60V 5A DO221AC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.418
0.418
10
0.32395
3.2395
100
0.194275
19.4275
500
0.179911
89.9555
1000
0.122341
122.341
2000
0.112622
225.244
5000
0.107939
539.695
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay General Semiconductor - Diodes Division |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | TMBS®, SlimSMA™ |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Technology | Schottky |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | DO-221AC, SMA Flat Leads |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | SAF5M6 |
| Capacitance @ Vr, F | 580pF @ 4V, 1MHz |
| Supplier Device Package | DO-221AC (SlimSMA) |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 350 µA @ 60 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 60 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 5A |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 175°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 660 mV @ 5 A |