
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
VSSAF5N50-M3/6B
Manufacturer:
Package:
DO-221AC (SlimSMA)
Batch:
-
Description:
DIODE SCHOTTKY 50V 3A DO221AC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.4465
0.4465
10
0.38475
3.8475
100
0.28747
28.747
500
0.225872
112.936
1000
0.174534
174.534
2000
0.159134
318.268
5000
0.148865
744.325
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay General Semiconductor - Diodes Division |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | TMBS®, SlimSMA™ |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Technology | Schottky |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | DO-221AC, SMA Flat Leads |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | SAF5N50 |
| Capacitance @ Vr, F | 850pF @ 4V, 1MHz |
| Supplier Device Package | DO-221AC (SlimSMA) |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1.4 mA @ 50 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 50 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 3A |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 410 mV @ 2.5 A |