
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
VT2045BP-M3/4W
Manufacturer:
Package:
TO-220AC
Batch:
-
Description:
DIODE SCHOTTKY 45V 20A TO220AC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.2065
1.2065
10
1.0754
10.754
100
0.838565
83.8565
500
0.692759
346.3795
1000
0.546915
546.915
2000
0.510454
1020.908
5000
0.484928
2424.64
10000
0.466697
4666.97
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay General Semiconductor - Diodes Division |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | TMBS® |
| Package | Tube |
| Technology | Schottky |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-2 |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | VT2045 |
| Capacitance @ Vr, F | - |
| Supplier Device Package | TO-220AC |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 2 mA @ 45 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 45 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 20A |
| Operating Temperature - Junction | 200°C (Max) |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 660 mV @ 20 A |