
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
VT2045C-M3/4W
Manufacturer:
Package:
TO-220AB
Batch:
-
Description:
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V TO220AB
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.4535
1.4535
10
1.3053
13.053
100
1.049275
104.9275
500
0.862068
431.034
1000
0.714276
714.276
2000
0.665019
1330.038
5000
0.640386
3201.93
10000
0.615762
6157.62
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay General Semiconductor - Diodes Division |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | Automotive, AEC-Q101 |
| Package | Tube |
| Technology | Schottky |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | VT2045 |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode |
| Supplier Device Package | TO-220AB |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 2 mA @ 45 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 45 V |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 580 mV @ 10 A |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 10A |