
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
VT3045BP-M3/4W
Manufacturer:
Package:
TO-220AC
Batch:
-
Description:
DIODE SCHOTTKY 45V 30A TO220AC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.4535
1.4535
10
1.30245
13.0245
100
1.01517
101.517
500
0.838603
419.3015
1000
0.662055
662.055
2000
0.617918
1235.836
5000
0.587024
2935.12
10000
0.564956
5649.56
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay General Semiconductor - Diodes Division |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | TMBS® |
| Package | Tube |
| Technology | Schottky |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-2 |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | VT3045 |
| Capacitance @ Vr, F | - |
| Supplier Device Package | TO-220AC |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 2 mA @ 45 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 45 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 30A |
| Operating Temperature - Junction | 200°C (Max) |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 700 mV @ 30 A |