
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
VT3045C-M3/4W
Manufacturer:
Package:
TO-220-3
Batch:
-
Description:
DIODE SCHOTTKY 45V 15A TO-220AB
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.938
1.938
10
1.7404
17.404
100
1.39897
139.897
500
1.149367
574.6835
1000
0.952328
952.328
2000
0.886654
1773.308
5000
0.853812
4269.06
10000
0.820971
8209.71
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay General Semiconductor - Diodes Division |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | Automotive, AEC-Q101 |
| Package | Tube |
| Technology | Schottky |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | VT3045 |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode |
| Supplier Device Package | TO-220-3 |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 2 mA @ 45 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 45 V |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 570 mV @ 15 A |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 15A |