
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
VT4045BP-M3/4W
Manufacturer:
Package:
TO-220AC
Batch:
-
Description:
DIODE SCHOTTKY 45V 40A TO220AC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.6435
1.6435
10
1.4801
14.801
100
1.189495
118.9495
500
0.977246
488.623
1000
0.809723
809.723
2000
0.753882
1507.764
5000
0.725962
3629.81
10000
0.698041
6980.41
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay General Semiconductor - Diodes Division |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | TMBS® |
| Package | Tube |
| Technology | Schottky |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-2 |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | VT4045 |
| Capacitance @ Vr, F | - |
| Supplier Device Package | TO-220AC |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 3 mA @ 45 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 45 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 40A |
| Operating Temperature - Junction | 200°C (Max) |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 670 mV @ 40 A |