
KYOCERA AVX
Product No:
VTA7080518C400DP
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
TVS, HI-TEMP. 175 C, 0805 EIA, 1
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1000
0.215308
215.308
2000
0.196318
392.636
5000
0.183644
918.22
10000
0.170981
1709.81
25000
0.162118
4052.95
50000
0.158318
7915.9
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | KYOCERA AVX |
| Energy | 0.3J |
| Series | Automotive, AEC-Q200 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | - |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCV |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) |
| Product Status | Active |
| Current - Surge | 120 A |
| Maximum AC Volts | 13 V |
| Maximum DC Volts | 18 V |
| Number of Circuits | 1 |
| Base Product Number | VTA70805 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TA) |
| Varistor Voltage (Max) | 28.05 V |
| Varistor Voltage (Min) | 22.95 V |
| Varistor Voltage (Typ) | 25.5 V |
| Capacitance @ Frequency | 450 pF @ 1 MHz |