Home / Diode Arrays / VTS40100CT-E3/45
VTS40100CT-E3/45
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
VTS40100CT-E3/45
Package:
TO-220-3
Batch:
Datasheet:
Description:
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V TO220
User Guide
Mfr Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series -
Package Tube
Technology Schottky
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-220-3
Product Status Obsolete
Base Product Number VTS40100
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
Supplier Device Package TO-220-3
Current - Reverse Leakage @ Vr 1 mA @ 100 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 100 V
Operating Temperature - Junction -40°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 730 mV @ 20 A
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 20A