
Omron Electronics Inc-EMC Div
Product No:
VX-01-3A3
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
SWITCH SNAP SPST-NO 100MA 125V
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.377
5.377
10
4.30445
43.0445
25
4.08956
102.239
50
3.98202
199.101
100
3.44394
344.394
250
3.22867
807.1675
500
3.067227
1533.6135
1000
2.959611
2959.611
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Omron Electronics Inc-EMC Div |
| Series | VX |
| Circuit | SPST-NO |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Pretravel | 0.047" (1.2mm) |
| Overtravel | 0.040" (1.0mm) |
| Actuator Type | Round (Pin Plunger) |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Release Force | 5.099gf |
| Product Status | Active |
| Electrical Life | 1,000,000 Cycles |
| Mechanical Life | 10,000,000 Cycles |
| Operating Force | 50gf |
| Switch Function | Off-Mom |
| Termination Style | Solder, Quick Connect - 0.187" (4.7mm) |
| Ingress Protection | IP40 |
| Operating Position | 0.579" (14.7mm) |
| Base Product Number | VX-01 |
| Differential Travel | 0.012" (0.3mm) |
| Voltage Rating - AC | 125 V |
| Voltage Rating - DC | 30 V |
| Current Rating (Amps) | 100mA (AC/DC) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 80°C |