
Omron Electronics Inc-EMC Div
Product No:
VX-012-3A3
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
SWITCH SNAP SPST-NO 100MA 125V
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.427
4.427
10
3.90545
39.0545
25
3.64496
91.124
50
3.47149
173.5745
100
2.950795
295.0795
250
2.6904
672.6
500
2.516816
1258.408
1000
2.430034
2430.034
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Omron Electronics Inc-EMC Div |
| Series | VX |
| Circuit | SPST-NO |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Pretravel | 0.157" (4.0mm) |
| Overtravel | 0.062" (1.6mm) |
| Actuator Type | Lever, Straight |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Release Force | - |
| Product Status | Active |
| Electrical Life | 1,000,000 Cycles |
| Mechanical Life | 10,000,000 Cycles |
| Operating Force | 30gf |
| Switch Function | Off-Mom |
| Termination Style | Solder, Quick Connect - 0.187" (4.7mm) |
| Ingress Protection | IP40 |
| Operating Position | 0.600" (15.2mm) |
| Base Product Number | VX-012 |
| Differential Travel | 0.031" (0.8mm) |
| Voltage Rating - AC | 125 V |
| Voltage Rating - DC | 30 V |
| Current Rating (Amps) | 100mA (AC/DC) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 80°C |