
Omron Electronics Inc-EMC Div
Product No:
VX-5-3A2
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
SWITCH SNAP ACT SPST-NO 5A 125V
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.346
6.346
10
5.07965
50.7965
25
4.82562
120.6405
50
4.6987
234.935
100
4.06372
406.372
250
3.80969
952.4225
500
3.619215
1809.6075
1000
3.492219
3492.219
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Omron Electronics Inc-EMC Div |
| Series | VX |
| Circuit | SPST-NO |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Pretravel | 0.047" (1.2mm) |
| Overtravel | 0.040" (1.0mm) |
| Actuator Type | Round (Pin Plunger) |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Release Force | 3.059gf |
| Product Status | Active |
| Electrical Life | 500,000 Cycles |
| Mechanical Life | 50,000,000 Cycles |
| Operating Force | 25gf |
| Switch Function | Off-Mom |
| Termination Style | Solder, Quick Connect - 0.187" (4.7mm) |
| Ingress Protection | IP40 |
| Operating Position | 0.579" (14.7mm) |
| Base Product Number | VX-5 |
| Differential Travel | 0.012" (0.3mm) |
| Voltage Rating - AC | 125 V |
| Voltage Rating - DC | 30 V |
| Current Rating (Amps) | 5A (AC/DC) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 80°C |