
Omron Electronics Inc-EMC Div
Product No:
VX-53K-1A3
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
MINIATURE BASIC SWITCH
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.4435
5.4435
10
4.3567
43.567
25
4.13896
103.474
50
4.03009
201.5045
100
3.48555
348.555
250
3.267658
816.9145
500
3.104296
1552.148
1000
2.995369
2995.369
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Omron Electronics Inc-EMC Div |
| Series | VX |
| Circuit | SPDT |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Pretravel | 0.591" (15.0mm) |
| Overtravel | 0.197" (5.0mm) |
| Actuator Type | Lever, Straight |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Release Force | - |
| Product Status | Active |
| Electrical Life | 500,000 Cycles |
| Mechanical Life | 50,000,000 Cycles |
| Operating Force | 20gf |
| Switch Function | On-Mom |
| Termination Style | Solder Lug |
| Ingress Protection | IP40 |
| Operating Position | 0.598" (15.2mm) |
| Base Product Number | VX-53 |
| Differential Travel | 0.165" (4.2mm) |
| Voltage Rating - AC | 125 V |
| Voltage Rating - DC | 30 V |
| Current Rating (Amps) | 5A (AC/DC) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 80°C |