Home / Diode Arrays / VX40M45CHM3/P
VX40M45CHM3/P
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
VX40M45CHM3/P
Package:
TO-220AB
Batch:
Datasheet:
Description:
40A,45V,TRENCH SCHOTTKY RECT.
User Guide
Mfr Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series Automotive, AEC-Q101
Package Tube
Technology Schottky
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-220-3
Product Status Active
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
Supplier Device Package TO-220AB
Current - Reverse Leakage @ Vr 250 µA @ 45 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 45 V
Operating Temperature - Junction -40°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 600 mV @ 20 A
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 20A