Home / Diode Arrays / VX60M153PWHM3/P
VX60M153PWHM3/P
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
VX60M153PWHM3/P
Package:
TO-247AD
Description:
60A,150V,TRENCH SCHOTTKY RECT.
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 1000
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series Automotive, AEC-Q101, TMBS®
Package Bulk
Technology Schottky
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-247-3
Product Status Active
Base Product Number VX60M153
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
Supplier Device Package TO-247AD
Current - Reverse Leakage @ Vr 250 µA @ 150 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 150 V
Operating Temperature - Junction -40°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.07 V @ 30 A
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 30A