W10L0C-P05LFG0-5200
ODU
Product No:
W10L0C-P05LFG0-5200
Manufacturer:
ODU
Description:
ODU MINI-SNAP R/A PLUG, STY 1, S
User Guide
Mfr ODU
Color Silver
Series ODU MINI-SNAP® L
Package Bulk
Features Backshell
Shielding Unshielded
Orientation 0
Termination Solder Cup
Applications Industrial, Medical, Military, Testing Equipment & Measurement
Shell Finish Chrome over Nickel
Cable Opening 0.157" ~ 0.205" (4.00mm ~ 5.20mm)
Mounting Type Free Hanging (In-Line), Right Angle
Connector Type Plug, Male Pins
Fastening Type Push-Pull
Product Status Active
Shell Material Brass
Voltage Rating 200V
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Shell Size, MIL -
Contact Material Brass
Mounting Feature -
Primary Material Metal
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Base Product Number W10L0C-P
Number of Positions 5
Shell Size - Insert 0
Current Rating (Amps) 7.5A
Operating Temperature -40°C ~ 120°C