W12L0C-P19PFG0-9200
ODU
Product No:
W12L0C-P19PFG0-9200
Manufacturer:
ODU
Description:
ODU MINI-SNAP SERIES L RIGHT-ANG
User Guide
Mfr ODU
Color Silver
Series ODU MINI-SNAP® L
Package Bulk
Features Backshell
Shielding Unshielded
Orientation 0
Termination Crimp
Applications Industrial, Medical, Military, Testing Equipment & Measurement
Shell Finish Chrome
Cable Opening 0.315" ~ 0.362" (8.00mm ~ 9.20mm)
Mounting Type Free Hanging (In-Line), Right Angle
Connector Type Plug, Male Pins
Fastening Type Push-Pull
Product Status Active
Shell Material Copper Alloy
Voltage Rating -
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Shell Size, MIL -
Contact Material Copper Alloy
Mounting Feature -
Primary Material Metal
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Number of Positions 19
Shell Size - Insert 2
Current Rating (Amps) 7.5A
Operating Temperature -40°C ~ 120°C