W13K0C-P20MFG0-6500
ODU
Product No:
W13K0C-P20MFG0-6500
Manufacturer:
ODU
Description:
ODU MINI-SNAP PLUG, R/A, SZ 3, S
User Guide
Mfr ODU
Color Silver
Series ODU MINI-SNAP® K
Package Bulk
Features Backshell
Shielding Shielded
Orientation 0
Termination Solder Cup
Applications Industrial, Medical, Military, Testing Equipment & Measurement
Shell Finish Chrome over Nickel
Cable Opening 0.236" ~ 0.256" (6.00mm ~ 6.50mm)
Mounting Type Free Hanging (In-Line), Right Angle
Connector Type Plug, Male Pins
Fastening Type Push-Pull
Product Status Active
Shell Material Brass
Voltage Rating 333V
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Shell Size, MIL -
Contact Material Brass
Mounting Feature -
Primary Material Metal
Ingress Protection IP68 - Dust Tight, Waterproof
Base Product Number W13K0C-P
Number of Positions 20
Shell Size - Insert 3
Current Rating (Amps) 7.5A
Operating Temperature -40°C ~ 120°C