W21K0C-P08MFG0-550S
ODU
Product No:
W21K0C-P08MFG0-550S
Description:
ODU MINI-SNAP RT.ANGLE PLUG, STY
Color Silver
Series ODU MINI-SNAP® K
Package Bulk
Features Backshell, Strain Relief
Shielding Shielded
Orientation 0
Shell Finish Chrome over Nickel
Cable Opening 0.197" ~ 0.217" (5.00mm ~ 5.50mm)
Shell Material Brass
Voltage Rating 300V
Primary Material Metal
Ingress Protection IP68 - Dust Tight, Waterproof
Base Product Number W21K0C-P
Number of Positions 8
Shell Size - Insert 1
Current Rating (Amps) 7.5A
Operating Temperature -40°C ~ 120°C